Wydatki samorządów na promocję: 2016 rok - 667 mln zł, 2015 rok - 677 mln zł, 2014 rok - 675 mln zł, 2013 rok - 642 mln zł, 2012 rok - 628 mln zł, 2011 rok - 684 mln zł.
Zapisz się do Newslettera
Reklama
Rodzinny Park Rozrywki Trzy Wzgórza w Wodzisławiu Śląskim
Dodał: MarketingMiejsca.com.pl, 10 Maja 2016

Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza” śmiało można uznać za największą atrakcję Wodzisławia Śląskiego, całego powiatu wodzisławskiego oraz jego okolic. Wartość tej inwestycji to blisko 28 mln zł.

Inwestycja została zrealizowana dzięki dofinansowaniu unijnemu z RPO, które wyniosło ponad 20 mln zł. Park został ulokowany w ścisłym centrum miasta. Znajduje się pomiędzy trzema największymi wodzisławskimi osiedlami, zamieszkiwanymi łącznie przez około 10 tysięcy osób. Powierzchnia terenu, na którym został wybudowany obiekt, to aż około 24 hektary. Wcześniej teren był całkowicie niezagospodarowany, porośnięty nieuporządkowaną roślinnością.

Park linowy, profesjonalne trasy rowerowe (chociażby do dirt jumpingu czy slopestyle'u), arena do gry w chowanego, labirynty, skate park, tor pojazdów zdalnie sterowanych, plac zabaw, linarium, stoły do gry w szachy, wydzielone wybiegi dla psów, boksy do grillowania... To nie jedyne atrakcje, jakie odwiedzającym ma do zaoferowania Rodzinny Park Rozrywki. Ofertę „Trzech Wzgórz” doskonale uzupełnia także wypożyczalnia zlokalizowana w budynku kontenerowym. Za niewielką opłatą możemy wypożyczyć rowery, rolki, longboardy, hulajnogi, piłkę czy sprzęt do badmintona.

Niewątpliwie, budowa „Trzech Wzgórz” to zdecydowanie największa, ale też najtrudniejsza z inwestycji zrealizowanych w Wodzisławiu Śląskim.

Rodzinny Park Rozrywki otrzymał nominację w prestiżowym konkursie Top Inwestycje Komunalne. Już teraz uznano go za jedną z 30 najlepszych zeszłorocznych inwestycji w kraju. „Trzy Wzgórza” walczą jednak również o nagrodę internautów. W głosowaniu może wziąć udział każdy. Wystarczy wejść na stronę internetową TUTAJ i kliknąć w granatowy baner z napisem „PODOBA MI SIĘ”.

Książka "Wszystko co chciałbyś wiedzieć o marketingu terytorialnym. Z praktyki polskich samorządów">>>

SZCZEGÓŁOWY OPIS INWESTYCJI

Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza” jest dziś bez wątpienia największą atrakcją Wodzisławia Śląskiego, całego powiatu wodzisławskiego oraz jego okolic. Wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju park został ulokowany w ścisłym centrum miasta, pomiędzy trzema największymi wodzisławskimi osiedlam, zamieszkiwanymi łącznie przez około 10 tysięcy osób. Teren, na którym znajduje się atrakcja, wcześniej składał się z nieuporządkowanej roślinności, bez niemal żadnego zaplecza pozwalającego na uznanie go za obszar reprezentatywny.

Przed rozpoczęciem prac projektowych Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego przeprowadził konsultacje społeczne z mieszkańcami, aby mieli oni realny wpływ na to, jakie atrakcje znajdą się w parku, z którym będą sąsiadować. Podczas konsultacji to właśnie wodzisławianie zgłaszali swoje pomysły na poszczególne atrakcje, które miały zostać zlokalizowane na blisko 24 hektarowym terenie. W ten sposób powstał pomysł na największą, angażującą sporą część lokalnego społeczeństwa inwestycję w historii miasta. Zgłoszone przez mieszkańców propozycje, pomysły i uwagi znalazły swoje odzwierciedlenie w powstałym Rodzinnym Parku Rozrywki. To również jeden z mieszkańców miasta jest autorem wybranej w trybie konkursowym nazwy „Trzy Wzgórza”.

Rozmach inwestycji w stosunku do budżetu miasta (około 120 mln zł rocznie) był naprawdę spory. Jej rozpoczęcie nie byłoby możliwe bez dofinansowania ze środków zewnętrznych. Miastu udało się je pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na poziomie 85 procent. Finalnie poniesione przez miasto koszty budowy parku zamykają się w kwocie 27,8 mln zł, z czego wydatki kwalifikowane do dofinansowania wyniosły blisko 24 mln zł. Inwestycja została dofinansowana kwotą ponad 20 mln zł.

Na potrzeby parku zagospodarowano prawie 24 hektary gruntów. Ze względu na specyfikę terenu, składającego się z trzech wyraźnie zaznaczonych wzniesień oraz wąwozu biegnącego pomiędzy nimi, zdecydowano o ulokowaniu głównego deptaka z wydzieloną częścią dla pieszych oraz dla rowerów właśnie w tej strefie. Nieopodal znajduje się także innowatorski budynek kontenerowy, pełniący funkcję wypożyczalni sprzętu, siedziby pracowników, a także posiadający zaplecze sanitarne dla gości parku, w tym pomieszczenie dla matek z dziećmi. Specyfika zabudowy kontenerowej została doceniona za swoją innowacyjność między innymi pośród znanych polskich malarzy nurtu surrealistycznego, którzy przystali na wybór właśnie tego miejsca na niedawną wystawę „Magiczny Surrealizm”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony miłośników sztuki.

Poza powszechnie stosowanymi rozwiązaniami jak ścieżki rowerowe, ciągi pieszo-jezdne czy place zabaw dla najmłodszych, na terenie „Trzech Wzgórz” można odnaleźć wiele nietuzinkowych atrakcji dobrze komponujących się w spójną, przemyślaną architektonicznie całość. Charakterystycznym miejscem na terenie „Trzech Wzgórz” jest drugie pod względem wysokości w kraju linarium, osiągające wysokość niemal 13 metrów. Mieści się ono na terenie placu zabaw dla najmłodszych. Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci, duża część terenu placu została pokryta warstwą masy bitumicznej. Atrakcje ulokowane na placu zabaw dopasowane są do różnych grup wiekowych, będąc odpowiednio oznaczonymi przez obsługę techniczną parku. Na terenie placu zabaw znajduje się kilkanaście atrakcji, w tym karuzele obrotowe, huśtawki, kolejka zjazdowa, orle gniazdo a także dedykowana huśtawka dla dzieci niepełnosprawnych. Wydzielono także strefy dla osób dorosłych wraz ze stolikami i ławkami, aby mogli oni z bezpiecznej odległości obserwować zabawy swoich pociech. Teren placu zabaw – podobnie, jak i innych części parku – objęty został monitoringiem wizyjnym obsługiwanym całodobowo przez pracowników Straży Miejskiej.

Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza” to także świetne miejsce dla osób ceniących rekreację. W wydzielonej strefie znajdują się stoły przygotowane do gry w szachy, do dyspozycji gości parku oddano także boksy do grillowania oraz miejsce, gdzie można rozpalić ognisko. Strefa rekreacji została podzielona w taki sposób, aby zapewnić komfort i prywatność gościom. Wydzielone miejsca w strefie rekreacji są różnej wielkości, można więc uznać, że zarówno duża, zorganizowana grupa, jak i kilka osób bez wątpienia znajdzie miejsce dla siebie. Strefa rekreacji graniczy z kompleksem boisk do gier różnych, jednym z najlepiej wyposażonych w kraju skateparków z wydzieloną lożą dla obserwatorów oraz ze strefą do zabawy w chowanego. Charakteryzuje się ona wieloma uformowanymi kryjówkami, wykorzystującymi zarówno naturalne ukształtowanie terenu, liczny drzewostan oraz dodatkowe punkty zwiększające atrakcję zabawy, jakimi są specjalne wysokie na mniej więcej 1.5 metra głazy. Zimą nieopodal areny do gry w chowanego funkcjonuje górka do zjazdów na sankach.

„Trzy Wzgórza” pozwalają spędzać czas na wiele sposobów, w tym także i tych ekstremalnych. Na terenie parku funkcjonują profesjonalne trasy rowerowe: dirt jumping, pumptrack oraz slopestyle. Slopestyle to dyscyplina rowerowa uprawiana na specjalnie przygotowanym torze ziemnym zbudowanym z naniesień ziemnych zwanych hopkami. Polega ona na wykonywaniu skoków z jednej hopy na drugą na specjalnie przystosowanych rowerach BMX i MTB, a w ich trakcie wykonywaniu różnych ewolucji w powietrzu. W Wodzisławiu Śląskim nieodpłatne zajęcia dla miłośników ekstremalnej jazdy na rowerze prowadzi Mistrz Polski – Szymon Godziek. Na terenie parku można wypożyczyć przystosowane do jazdy po torach rowery BMX. W sezonie 2015 trasa przygotowana na terenie „Trzech Wzgórz” zyskała uznanie organizatorów, którzy przeprowadzili na niej zawody w ramach finałów o Mistrzostwo Polski w BMX Racing. Ze względu na swoją specyfikę tor typu dirt, służący do wykonywania zaawansowanych akrobacji, również cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony profesjonalnych zawodników, w tym także i tych z pobliskiej Republiki Czeskiej. Do rozgrywania zawodów wykorzystywany jest również najlepszy na Śląsku skatepark w „Trzech Wzgórzach”.

Kolejną ciekawą atrakcją wodzisławskiego parku jest profesjonalny park linowy z trasami o różnym stopniu zaawansowania oraz trasą dedykowaną dla najmłodszych. Park zarządzany jest przez profesjonalną firmę, która dba o to, aby zabawa była zawsze bezpieczna dla wszystkich uczestników. Pośród atrakcji parku linowego warto wymienić chociażby popularną tyrolkę, mosty dwulinowe, makarony czy siatkę tunelową. Trasy różnią się między sobą nie tylko specyfiką techniczną, ale także stopniem trudności, dzięki czemu ta atrakcja może być wiele razy odkrywana na nowo, wraz ze wzrostem umiejętności uczestników zabawy.

Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza” to także profesjonalna strzelnica laserowa oraz ulokowany na przestrzeni ponad dwóch tysięcy metrów kwadratowych modułowy labirynt. W przeciwieństwie do typowego labiryntu, projektowany układ nie jest oparty o sieć ścieżek i ścian, lecz o rozbudowaną strukturę złożoną z "pokoi z zamkniętymi lub otwartymi drzwiami". To, które drzwi labiryntu w danym segmencie będą otwarte, może się zmieniać każdego dnia. Sprawia to, że zabawa nie nudzi się, bowiem rozpoczynając przemierzanie labiryntu za każdym razem do wyjścia z niego będzie prowadzić inna droga.

Wodzisław Śląski – za sprawą Tomasza Sikory – to miasto nawiązujące w swojej tradycji do biathlonu, nie powinno więc dziwić, że pośród licznych tras, pieszych, rowerowych i ścieżek zdrowia w parku znalazło się także miejsce dla pętli biathlonowej, z której korzystają uczniowie pobliskiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego. W parku powstały również profesjonalne tory dla fanów miniaturowej motoryzacji. Na torze asfaltowym oraz terenowym mogą oni ćwiczyć swoje umiejętności pilotowania modeli jeżdżących.

Miłośnicy czworonogów znajdą na terenie Trzech Wzgórz dwa wydzielone wybiegi dla zwierząt. Teren jest odgrodzony wysoką siatką, w tym także rozdzielającą między sobą dwa segmenty. Na terenie wybiegu znajdują się ławki dla opiekunów zwierząt, pracownicy parku dostarczają na teren wybiegów świeżą wodę, aby zwiększyć komfort czworonogów.

Wszyscy goście Rodzinnego Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza” mają do swojej dyspozycji darmowy parking ulokowany w bliskim sąsiedztwie jezdni dwupasmowej. Lokacja parkingu na uboczu, a jednocześnie blisko centralnej części kontenerowej i amfiteatru minimalizuje ryzyko kontaktu gości parku z szybko jeżdżącymi pojazdami, które mogłyby stanowić – zwłaszcza dla najmłodszych – niebezpieczeństwo. Duża część atrakcji jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych, a za sprawą innowacyjnej koncepcji parku każdy z jego elementów jest umiejętnie wkomponowany zarówno w rozległe tereny zielone, jak i w pobliskie zabudowania mieszkalne. Co bardzo istotne, zdecydowana większość atrakcji, poza parkami linowymi i profesjonalnym sprzętem, jest udostępniana wszystkim gościom całkowicie bezpłatnie. Istnieje możliwość odpłatnego wypożyczenia interesującego nas sprzętu: od kręgli rosyjskich i zestawów do gry w bule po łyżworolki, rowery szosowe, piłki, hulajnogi, longboardy czy BMX-y.

W pierwszym, krótkim sezonie na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki zorganizowano następujące imprezy: Festiwal Atrakcji, I Nocny Bieg z Gwiazdami, wybrane zawody w ramach Igrzysk Polonijnych „Śląsk 2016”, Finał Pucharu Polski w BMX Racing, Zawody Biathlonowe, I Wodzisławski Rajd Rowerowy, Oktoberfest, Zlot Miłośników Modeli RC. Każde z tych wydarzeń cieszyło się sporym zainteresowaniem ze strony gości, potwierdzając wielofunkcyjność „Trzech Wzgórz”. Dla kogo są „Trzy Wzgórza”? Dla każdego. Bez względu na wiek, zainteresowania, preferencje dotyczące spędzania wolnego czasu, każdy znajdzie tu coś dla siebie i miło spędzi czas.

Budowa Rodzinnego Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza” to zdecydowanie największa, ale też najtrudniejsza z inwestycji zrealizowanych w Wodzisławiu Śląskim. Jesteśmy jednak przekonani, że warto było podjąć trud i wyzwanie, by stworzyć miejsce tak wyjątkowe, cieszące tysiące mieszkańców miasta oraz jego okolic. Park stał się nietuzinkową atrakcją, która promuje miasto w bardzo szerokiej perspektywie. Zgodnie z zapowiedzią prezydenta miasta, park ma nieustannie się rozwijać i poszerzać swoją ofertę. Już w najbliższym czasie powstać ma w nim chata solankowa oraz ekologiczne zakątki z ulokowanymi w nich hotelami dla owadów. Planów na rozwój parku nie brakuje.

Marketing / PR
Inwestycje samorządowe
Copyright © 2008–2017 marketingmiejsca.com.pl
Książka "Wszystko co chciałbyś wiedzieć o marketingu terytorialnym. Z praktyki polskich samorządów". Zamów na www.KsiegarniaROSTER.pl